Endodontik Cerrahi

Endodontik Cerrahi

Çoğu durumda, dişiniz kanal tedavisi gördükten sonra çok uzun yıllar ilave bir tedaviye ihtiyaç duymadan ağız içindeki varlığını korur. Ancak bazı durumlarda diş düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir veya yeni bir enfeksiyon gelişebilir. Bazen de kanal tedavisi sırasında kök kanalının uç kısmının temizlenmesine engel bir durum (kırık alet, tıkanıklık, basamak, perforasyon v.b.) olması halinde kanal tedavisi sorunu tek başına çözemez. Nadiren de kök ucunda kanal tedavisi ile iyileşemeyecek bir kist bulunabilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında, endodontik cerrahi ya da apikal rezeksiyon olarak bilinen bir tedavi önerilebilir. Apikal rezeksiyon, diş kökünün en ucunun çıkarılmasını ve uç kısmının doldurulmasını içerir. Bu tedavi daha önce tedavi edilmiş bir dişi korumak, diş enfeksiyonunu ortadan kaldırmak ve çevre dokuların sağlığını iyileştirmek için iyi bir sonraki adım prosedürüdür. Bir dişe bu tedavinin yapılabilmesi ve başarılı olunabilmesi için dişin iyi bir kanal tedavisine sahip olması zorunludur.

Apikal rezeksiyon işlemi sırasında, lokal anestezi altında, alttaki kemiğe erişmek için dişe yakın diş eti dokularınızda küçük bir kesi yapılır. Daha sonra diş kökünün birkaç milimetrelik en ucu ve diğer iltihaplı dokular uzaklaştırılır. Kök kanalının ucunu kapatmak ve herhangi bir yeniden enfeksiyon olasılığını önlemek için biyouyumlu bir dolgu malzemesi yerleştirilir ve diş eti dokularınızın iyileşmesine yardımcı olmak için birkaç dikiş gerekebilir. Takip eden birkaç ay içinde diş kökünün çevresindeki kemik dokusu iyileşecektir.

Ameliyat sonrası rahatsızlık genellikle hafiftir ve ameliyat sahasında küçük bir şişlik olabilir. Çoğu hasta normal aktivitelerine çok çabuk döner. Gerekirse, işlemden sonra rahatsızlığı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulamak yardımcı olabilir. Hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaçlar da, öneri doğrultusunda kullanılabilir.

Modern endodontik tedavinin gelişmesi ile, bu tedavi prosedürüne eskiye kıyasla daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir seçenekle karşı karşıya kaldığınızda tam doğru kararı verebilmek için bir endodonti uzmanına başvurmanız yararınıza olacaktır.

Endodontik Cerrahi