Kanal İçi Beyazlatma

Kanal İçi Beyazlatma

Daha önceki travma, enfeksiyon, ya da dişhekiminin uyguladığı restoratif prosedürler gibi nedenlerle dişlerde dıştan koyu, rengi bozulmuş bir görüntü oluşabilir. Estetik kayba yol açan bu durum özellikle ön dişlerde görülür ve genellikle tek dişi ilgilendirilir. Normal beyazlatma tedavileri bu tür renk kayıplarını düzeltmez. Bu sebeple beyazlatma işleminin dişin iç kısmından yapılması gerekir. Kanal tedavisinde kanal dolgusu tamamlandıktan sonra, daimî dolgu yapılmadan önce rahatlıkla yapılabilir.

Kanal İçi Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kanal dolgusu tamamlandıktan sonra dişin içine beyazlamayı sağlayan materyal yerleştirilerek, diş geçici dolgu ile kapatılır. 3-4 gün sonra dişin rengi kontrol edilerek eğer yeterli beyazlatma elde edildiği düşünülmüyorsa dişin içine tekrardan yeni beyazlatma ajanı konulur ve diş geçici dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşılana kadar bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Daha sonra uygun renkte bir dolgu malzemesi ile tedavi tamamlanır.

Kanal içi beyazlatmanın en büyük avantajı dişin bütünlüğünün bozulmamasıdır. Bu durumlarda, kaplamalar, kuronlar veya laminalar gibi yeni restorasyonlar gerekli değildir. Bu renk kaybını düzeltmek için yapılacak diğer tedavilere göre daha kolay, daha etkili ve daha ucuz bir prosedürdür.

Kanal İçi Beyazlatma